top of page

Emīlija Benjamiņa -
Guna Zariņa

Emīlija Benjamiņa (1881–1941) – atveido aktrise Guna Zariņa


Izdevēja, žurnāliste un sabiedriskā darbiniece Emīlija Benjamiņa (dz. Simsone) dzimusi 1881. gadā Rīgā. Pēc mācībām tirdzniecības skolā strādājusi kantordarbus dažādos preses izdevumos, kā arī rakstījusi par latviešu teātri. 1911. gadā kopā ar žurnālistu Antonu Benjamiņu nodibinājusi latviešu laikrakstu “Jaunākās Ziņas”, bijusi tā oficiālā izdevēja. 1922. gadā apprecējusies ar Antonu Benjamiņu. 1924. gadā izveidojusi populāro nedēļas žurnālu “Atpūta”. Bijusi dažādu labdarības organizāciju un biedrību aktīviste. Triju zvaigžņu ordeņa komandiere un ietekmīga sabiedrības dāma. 
Pēc Latvijas okupācijas 1940. gadā zaudējusi visus uzņēmumus un īpašumus. 1941. gada 14. jūnijā deportēta uz Soļikamskas soda nometni Krievijā, kur pēc trim mēnešiem mirusi.


Kā par Emīliju Benjamiņu saka aktrise Guna Zariņa: “Sieviete, kura izcīna savu vietu. Kaut kādā ziņā nostājas līdzās puišiem, kuri varbūt skatās uz viņu mazliet aizdomīgi. Tomēr viņa ir arī sievišķīga sieviete. Es domāju, ka tas puišus dara vēl jo aizdomīgākus. Galu galā, viņa ir tā, kas rada biznesa idejas. Šķiet, viņai bija daudz lielāka drosme nekā man. Es zinu tikai to, ka ir jābūt brīviem medijiem. Tikai to es zinu. Revolūcija? Es neiztēlojos, kā tas notiek.”


Emīlija Benjamiņa.jpg
Emīlija Benjamiņa - Guna Zariņa: Cast & Crew
bottom of page